Domů Články Obchod Ukázky

Mobilní web

RHMUSIC Extra

Fanklub

Kontakt

O stránkách RHMUSIC Video FAQ RHMUSIC Live Diskuse RHMUSIC Studio Hlasování a soutěže RHMUSIC E-mail

FAQ

Pokud nevíte jak se orientovat na těchto stránkách, nebo by Vás zajímalo proč jsou uspořádané tímto způsobem, případně Vám není jasné proč Vám něco nehraje a tak, najdete tady několik předpokládaných dotazů s odpovědí.

Nejčastěji kladené dotazy

 

Koupil(a) jsem si něco na CD na těchto stránkách a ono mi to nehraje. Nevíte, čím to je?

To bude nejspíše tím, že některé CD přehrávače neumí přehrát vypálená hudební CD. Bohužel je tohle Váš případ.  Bude asi potřeba koupit si značkový CD přehrávač, nebo zkuste ten Vás vyčistit. K tomu budete potřebovat čistící CD, nebo u přehrávače, který se otevírá zvednutím poklopu, otřete kouskem vaty namočené v lihu oko snímače. To naleznete nad kolíkem kam se nasazuje disk.

CD od Vás mi přeskakuje nebo se zasekává na místě, což dělá "tadadadadada". Nevíte proč?

To je částečně to samé co již zde bylo řečeno: - CD přehrávač je třeba vyčistit, nebo otřít disk. Třeba jste při poslechu nahrávky na Diskmanu přešel(přešla) z chladna do tepla a disk či čočka snímače se orosila. CD pak není čitelné. Čistým měkkým kapesníkem otřete snímací čočku a pro jistotu i lesklou stranu disku tak, že podržíte CD za prostředek a okraj a otíráte od prostředku ke kraji. Pak disk pootočte a zas otřete až nebude disk orosen. Pak to zkuste. Pokud to nepomohlo, asi je CD poškrábáno.

CD přeskakuje a není znečištěno ani poškrábáno a poslouchám jej doma. Co s tím?

Pošlete nám ho zpátky a my Vám ho vyměníme, nebo Vám vrátíme peníze. U vypalovaných hudebních CD se to občas stane. Za to ale nemůžeme. Pokuste se o výše uvedené kroky, nebo pro jistotu si poslechněte CD na počítači. Ten přehraje všechno :-)).

Nebylo by tedy spolehlivější dávat si CD lisovat?

Zcela určitě ano, ale to by bylo drahé a dalo by se to koupit v obchodě, což by bylo vynikající. Jedná se tu o jakýsi druh samizdatu, kdy autor používá jako nosiče zapisovatelná CD. Pro Vás to má výhodu že je to mnohem levnější než CD vydané gramofonovým vydavatelstvím.

 

Jak stahovat ukázky nahrávek

Tyto stránky jsou uspořádané tak, aby se dalo vše rychle najít. Jakmile navštívíte sekci s nabídkou nahrávek, stačí si nějakou vybrat. Vedle plánovaného obalu desky je vždy seznam skladeb, které dané album obsahuje. Některé položky tohoto seznamu jsou také odkazy, takže na nějakou takovou položku stačí klepnout a vybrat uložení na disk . 

Z dialogu ohledně otevření souboru vyberte nejlépe "Uložit na disk" ve Vašem prohlížeči a vyberte místo ve Vašem počítači kam si chcete nahrávku (soubor MP3) stáhnout. 

Nahrávky si pak můžete poslechnout pomocí Vašeho přehrávače (např. Windows Media Player, nebo WinAMP).

Pokud máte osobní MP3 přehrávač, můžete stahovat hudbu přímo do něj. Stačí jej připojit např. pomocí kabelu USB k počítači ke konektoru USB. Jeho paměť by se měla poskytnout jako další disková jednotka. Tam stačí MP3 soubory uložit, nebo zkopírovat z počítače.

V tomto případě budou zejména uživatelé operačního systému Windows 95 a Windows 98 či NT potřebovat nainstalovat ještě ovladače USB 2.0 Manager. Ty jsou dodávány na CD-ROMech spolu se zařízeními používajícími rozhraní USB.

Operační systém Windows XP již tyto ovladače obsahuje sám, takže stačí pouze instalovat software z CD-ROMu od daného zařízení.

Velmi vřele uvítáme, když některé MP3 soubory přenesete do svého mobilního telefonu. Budete si tak moci vytvořit zcela originální vyzváněcí melodie z hudby Robina Hronka. Pokud se stanete členy klubu RHMUSIC, získáte právo na jejich rozšiřování formou MMS a EMS. Bude Vám dovoleno vytvořit si webové stránky s vyzváněcími melodiemi, logy a obrázky týkající se hudby Robina Hronka, ale bude nutno poslat nám na ně odkaz, který umístíme na tyto stránky. Pokud tak učiníte, pošlete ho na robinx@volny.cz děkujeme.

V případě používání vysokorychlostního připojení k Internetu a nejnovější verze prohlížeče Microsoft Internet Explortr 6.0 a vyšší, lze ukázky nahrávek přehrávat bez stahování. Klepnutím na odkaz otevírající hudební nahrávku dojde k přehrávání online. Pokud je přehrávání přerušované, dlouho to trvá než to začne hrát, dlouho to trvá než pokračuje vypadlý poslech, máte pomalé připojení. Na odkaz který otevírá nahrávku klepněte úpravým tlačítkem myši a z takto získané nabídky vyberte "Uložit cíl jako". Vyhledejte ve svém počítači místo kam se tpo má uložit a klepněte na tlačítko "Uložit".

Některé prohlížeče např Mozila FireFox, mají přednastaven cíl stahování souborů. Stačí tedy zvolit uložení na disk a potvrdit.

Pokud používáte stahovací nástroj, jakým je třeba Internet Download Manager, DAP (Download Accelerator Plius) či Flashget, navštívíte odkaz obvyklým způsobem (stiskem levého tlačítka myši). U IDM (Internet Download Manageru) se onjeví informace o souboru MP3 spolu s informací o tom, kam bude stažen. Pokud je vše v pořádku, měl by být uveden typ MP3 souboru dle vámi nastaveného přehrávače a u jeho ikony by měla být velikost. Klepnutím na "Stáhnout", nebo "Download se soubor stáhzne a můžete si ho hned nechat otevřít bez hledání.

U DAPu kliknete na odkaz jako když ho chcete navštívit a je-li to soubor MP3, můžete si vybrat jestli ho chcete stáhnout normálně (Regular) nebo pomocí DAPu (Accelerated). Volba Regular použije stahování  či přehrání pomocí vašeho prohlížeče Internetu a volba Accelerated použije ke stažení DAP.

Flasget by měl fungovat nějak podobně.

 

Proč nemají nahrávky zobrazený obal a co s tím

V první řadě je důležitější obsah CD které si koupíte, neboť si na tomto nosiči kupujete nabízenou nahrávku některé kompozice Robina Hronka.  Jak ta deska vypadá, je věc druhořadá. Pro Vás to má také tu výhodu, že je to velice levné. Kdybychom měli tisknout obaly desek včetně potisků samotných CD, vyšplhala by se cena na hodnotu zakoupeného CD vydaného gramofonovým nakladatelstvím.

Můžete si ale obrázky obalů uložit a upravit si je v programech na výrobu tzv. Bukletů. Potom si je vytisknete, vystřihnete a dáte do krabičky s CD a bude to jako z obchodu. Na to bude nejlepší barevná tiskárna - nejlépe laserová. Inkoustová také postačí ale navlhčením papíru tiskem za použití velkého množství barvy se papír zvhnutím může pokroutit. Budete-li mít zájem vytvoříme Vám na to sekci.

 

Problémy se stahováním ukázek v MP3 a jejich řešení

Stalo se Vám, že nemůžete stáhnout ukázky nahrávek? pokud ano, je to tím že jsme snížili provozní náklady na absolutní minimum. Znamená to že si Robin Hronek platí pouze roční poplatky za doménu a webový prostor je zdarma. Díky tomu není poskytovatelem poskytnuta garance a technická podpora. Pokud Vám tedy nejdou dema  stahovat, máte smůlu. Řekněte známým a kamarádům o těchto stránkách. Třeba jim to půjde. 

Poskytovatel domény a hostingu pro fungování těchto stránek sám zrušil poskytování webového prostoru zdarma a byl tedy vybrán webhosting v systému Windows. Tím pádem by se výše uvedené potíže neměly vyskytovat.

Tento problém můžete vyřešit tím, že si budete nahrávky objednávat a kupovat. Takto získané peníze budou použity k úpravě účtu poskytovatele domény tak, aby mohla být placena technická podpora. Všeobecně se řiďte těmito radami, jak si nějaké ty ukázky úspěšně stáhnout.

  1. Po vyhledání stránky s informacemi o konkrétní nahrávce, nebo v sekci "MP3 Storage" klepněte na název skladby pravým tlačítkem myši a z takto získaného menu vyberte položku "Uložit cíl jako".

  2. Je-li nabídnut soubor MP3, který může být označen názvem souboru a popisem "WinAMP media file (máte-li nainstalován přehrávač WinAMP)" , můžete ve svém počítači najít místo, kam chcete ukázku stáhnout (Třeba složka "Hudba" ve složce "Dokumenty").

  3. Klepnutím na tlačítko "Uložit" dojde ke stažení souboru MP3, které bude trvat podle rychlosti Vašeho připojení.

  4. Soubory MP3 stahujte z těchto a dalších podobných stránek samostatně. Pokud stahujete něco jiného, může stahování selhat a stažená ukázka není celá.

Pokud se budete řídit těmito pokyny, mělo by Vám to fungovat. Každopádně nemluvte o tomto nedostatku, protože na Vašem počítači to třeba nefunguje, ale Vaši známí, přátelé a příbuzní mohou mít to štěstí, že jim to stahování bude fungovat.

Poznámky

  • Návod jak si stahovat MP3 nahrávky je popsán podle českého vydání prohlížeče Microsoft Internet Explorer 6.0 pro WINDOWS XP Profesional. Je tedy třeba najít odpovídající funkce ve Vašem prohlížeči.

  • Nenalezení souboru se projevuje tím, že je místo souboru MP3 poskytnut k uložení, nebo otevření soubor "404.forpsi.htm" označený jako Microsoft HTML dokument. Tuto chybu opravíme pokud o ní napíšete na robinx@volny.cz . Soubor totiž nebyl nalezen.

  • Pokud se místo nabídnutí dotazu ohledně otevření či uložení souboru objeví prázdní bílá obrazovka s barevným křížkem, snažíte se soubor MP3 stáhnout klasickou návštěvou odkazu. To se u Internet Exploreru 6.0 ve WINDOWS XP obvykle stává. Použijte prosím výše uvedený návod.

  • U rychlého připojení k Internetu lze ukázky poslouchat přímo na webu bez stahování.

 

Nejčastěji kladené otázky ke stránkám pro mobilní telefony a kapesní počítače

 K prvním narozeninám stránek o hudbě Robina Hronka jsme obohatili tyto stránky o verzi pro mobilní telefony a kapesní počítače, které se vyznačují tím, že nemají grafickou úpravu. To je proto, aby se nestalo, že by byly zobrazeny nepřehledně díky malým rozměrům displeje. Abychom předešli planým stížnostem že něco nefunguje, předkládáme Vám několik předpokládaných nejčastěji kladených dotazů a odpovědí na ně. Díky tomu Vám poradíme s řešením nejčastějších problémů.

Nemohu otevřít stránky Mobilweb RHMUSIC. Co s tím?

 Nejprve se ujistěte, že Váš telefon umí prohlížet Internet. Nejprve si zkuste otevřít WAP Vašeho operátora. Wap je speciální druh Internetu pro mobilní telefon. Pokud nejde ani to, je třeba si datové služby aktivovat u svého operátora. Ten Vám pošle tzv. Konfigurační zprávu SMS, kterou je třeba uložit, čímž je Váš telefon připraven. Pro jistotu jej vypněte a zase zapněte. 

Pokud problém přetrvává, Váš telefon neumí zobrazovat webové stránky. Potřebujete nový telefon. Pro levné získání telefonu který by to uměl uzavřete smlouvu s mobilním operátorem a kupte si takový telefon který to umí s paušálním tarifem. Pokud chcete zůstat u svého operátora a takový telefon získat, počkejte až Vám vyprší smlouva a uzavřete smlouvu novou.

Jaký mobilní telefon k tomu potřebuji?  

Potřebujete k tomu telefon podporující zobrazení WAPu a Webu. Telefony které toto umí se poznají podle toho, že mají velký barevný displej, podporují MMS a obvykle mají v sobě zabudovaný fotoaparát. Doporučujeme nejlépe tyto telefony: NOKIA 6670, NOKIA 6681, NOKIA 6600, Sony Ericsson K700i, Sony Ericsson P910, Siemens C75, Eurotel SmartPhone, T-Mobile MIDA, Motorola Razr V3, nebo telefony které umí přehrávat MP3 soubory, zobrazují jak WAP tak Web. Zeptejte se svého operátora.

Jaký je rozdíl mezi WAPem a Webem? 

WAP je speciální informační technologie pro mobilní telefony, u které jsou informace uloženy na Internetu, ale otevře je pouze telefon.  V současné době se však od toho upouští, protože WAP nemá takové možnosti jako Web. 

Web je informační technologie používaná na Internetu nejčastěji osobními počítači a má daleko více možností již díky možnostem libovolné grafické úpravy, tak funkčností.  Nové typy mobilních telefonů již umí otevřít i webové stránky, ale vzhledově to není dokonalé. Informace poskytnuty jsou ovšem moc hezky to nevypadá.  Všestrannost webu je zejména v tom že publikovat může každý snadno a rychle a WAP bude časem nahrazen stránkami jednotnými jak pro PC tak telefon.

Jak otevřu mobilní stránky RHMUSIC? 

 Na adrese http://www.rhmusic.org/mobilweb.htm je stručný návod pro Nokii, jak si vytvořit záložku. To umí každý telefon pokud máte nějaký z výše doporučených. Některé výrazy v nastavení záložky se u každého výrobce liší. Na příklad u Nokie termín "přístupový bod" označující službu kterou záložka použije pro připojení k Internetu, se třeba u telefonů značky Sony Ericson, jmenuje "Profil připojení". Je.li vše zadáno a zvoleno podle toho návodu, mělo by to fungovat.

Reálné melodie se mi stáhnou ale nehrají. Co s tím je?   

Váš telefon neumí přehrávat reálné vyzváněcí melodie, které jsou obvykle ve formátu MP3. Výše doporučené telefony by to umět měly. 

 Nemohu uložit obrázek, nebo melodii. Co s tím?   

Nehlásí-li telefon že má plnou paměť, obraťte se na odborný servis. Pokud nestihnete přečíst chybovou hlášku, několikrát uložení zopakujte. Je-li to způsobeno plnou pamětí, něco co nechcete vymažte, nebo vypněte a zase zapněte telefon. Přídavná paměťová karta může občas zlobit. Podívejte se do telefonu, jestli je správně vložena SIM karta a přídavná paměťová karta.

Jak to mám udělat když se mi melodie, nebo obrázek nechce stáhnout?  

U každého obrázku, nebo melodie je odkaz pro stažení, či otevření napsán jako text zprávy SMS, kterou máte poslat na číslo 724 331 100, když Vám to nejde otevřít. Z tohoto čísla obdržíte melodii, nebo obrázek ve zprávě MMS. Abyste mohli přijímat a posílat zprávy MMS, měl by to umět Váš telefon a je k tomu potřeba mít tuto službu aktivovanou. Poraďte se se svým operátorem. Výše doporučené telefony MMS umí.

Co je to MMS?  

MMS je druh zpráv které si můžete posílat a přijímat s přáteli, pokud máte telefony které to umí. Tak jak si posíláte zprávy SMS, můžete tím samým způsobem přijímat a posílat fotografie, videa a zvuky. Každý telefon s fotoaparátem to umí. Fotoaparát v telefonu, který často umí nahrát i video, je tam k tomu, abyste mohli vytvořit vlastní MMS (Mediální zprávu).

Místo toho aby mi přišel obrázek, nebo melodie, mi přišla SMSka že mám novou mediální zprávu a je tam login na mms2.Eurotel.cz. Jak na to?  

Jste-li zákazníci Eurotelu a tohle se stalo, máte špatně nastavený telefon na příjem MMS, Podobně to bude i u ostatních operátorů. Můžete na Internetu navštívit tu stránku a zadat tam ten login a heslo, nebo se podívejte na nastavení MMS. Mělo by správně vypadat asi takto:

Název: Eurotel MMS (dle operátora).
URL. Adresa: http://mms2.eurotel.cz (dle operátora)
Přístupový bod: Eurotel MMS (dle operátora)
Požadavek zadání jména a hesla: NE
Jméno:
Heslo:
Příjem multimédií: Zapnuto
Načtení MMS zpráv: Okamžitě
Příjem reklamy: NE
Příjem anonymních zpráv: Povolit

Pokud to takhle nějak vypadá a nefunguje to, bude chyba v přístupovém bodu, či profilu připojení ke službě MMS, kterou jsme Vám předvedli na společnosti Eurotel. Problémy konzultujte s Vaším mobilním operátorem.

Jak pošlu obrázek, nebo melodii kamarádovi zadarmo?  

Snadno. Oba potřebujete mít telefon který přehrává MP3 a umí MMS, a aby to šlo zadarmo, stačí použít Infračervený port, nebo BlueTooth. Oba si zapněte BlueTooth a stačí když jeden z Vás se pokusí najít okolní zařízení. Buďte od sebe vzdáleni maximálně 10m. Vidět na sebe nemusíte. Domluvte si číselný kód PIN a oba ho zadejte do telefonu, když Vás telefon požádá. Ten kdo hodlá obrázek nebo melodii přijmout musí souhlasit s připojením k Vašemu telefonu a s příjmem dat. Jakmile příjemce obdrží v podstatě zprávu MMS, tak je to hotovo.

U infračerveného portu je to stejné, ale musíte oba telefony držet IČ porty kolmo proti sobě. Před přenosem jak po IČ portu, tak po BlueTooth, vypněte a zase zapněte telefon, protože BlueTooth může na jednom z telefonů zůstat ve stavu průběhu přenosu.

 Jak si uložím obrázek nebo melodii?

Pokud všechno funguje správně, tak podle typu a značky telefonu by se měl obrázek zobrazit a melodie přehrát. Jakmile se tak stane, zvolte "Uložit" a vyberte místo kam se má obrázek, nebo melodie uložit. Pokud se uloží automaticky, obrázek bude v Galerii ve složce "Obrázky", nebo  "Mé obrázky dle typu a značky telefonu. U Nokie 6600, 6670 a 6681 se obrázek ukládá automaticky a u melodie si můžete vybrat složku (třeba Zvukové klipy, a pak Digitální zvuky). U jiných telefonů to může být automatické. U Sony Ericson se obvykle stažené zvuky mohou ukládat do složky "Moje zvuky" Vezměte si pro jistotu k ruce návod k obsluze k Vašemu telefonu a uložení proveďte podle něj.

Nemám takový telefon na který si mohu melodie stahovat. Jak si je udělám?

Na adrese http://www.rhmusic.org/mobilweb.htm je několik melodií pro telefony NOKIA 3210, 3310, 23330, 340 a podobné které však musí obsahovat aplikaci, či funkci "Skladatel". Skladatel obvykle je v Menu pod položkou Profily, nebo "Další funkce", případně pod položkou "Aplikace". Důležité je aby v telefonu byl a potom stačí vybrat jednu z několika prázdných melodií v telefonu. Ty\ jsou označeny tak, že místo názvu melodie, je tam napsáno "(Prázdný)". Stiskněte OK a máte prázdný displej a stačí už jen mačkat klávesy dle textu, který vypadá jako změť čísel. Opakování čísla je jeho stisknutí. Mezera mezi bloky čísel je mezera mezi předpisu na vznik konkrétní noty. 

Stačí se držet následujícího klíče: NOTY C D E F G A H  jsou 1 2 3 4 5 6 7 .Hvězdička (*) je střídání oktávy, křížek (#) je půltón - křížek/Béčko.  0 je pomlka. Klávesy 9 a 8 jsou na volbu délky tónu 9 protáhnout 8 Zkrátit. Můžete ale použit pouze  Devítku protože délky tónu tam jsou pořád dokola.

Nemusí to vždy vyjít přesně ale když se to povede, stačí to uložiti a ubude jedno prázdné místo pro novou či staženou melodii. Umí-li skladatel melodii odeslat. můžete tyto melodie dále šířit.

Jak si stáhnu a uložím obrázek či melodii na telefonu NOKIA 6085, nebo NOKIA 6131?

Tyto telefiny automaticky rozpoznávají typ stahovaného souboru a dle toho je ukládají do složky pro zvuky nebo obrázky. Místo otevžení obrázku nebo reálné vyzváněcí melodie se melodie uloží a telefon krátce oznámí že je soubor uložen ve složce Zvuky. U obrázku bude obrázek automaticky uložen do složky Obrázky pokud nebude předtím zobrazen.

U příjmu obrázku nebo melodie po BlueTooth bude jak zvuk tak obrázek uložen ve složce Přijaté soubory. U Nokie 6131 to jde i přes Infračervený port.

 Mohu si nahrát obrázek nebo melodii s počítače?

Ano. Můžete k tomu použít BlueTooth, Infračervený port či kabel USB. Při propojení počítače a telefonu kabelem USB můžete zacházet s telefonem jako s  externě připojiteslnou diskovou jednotkou. Položky menu telefonu jsou vlastně dložky kromě těch které obsahují operační systém nebo firmware telefonu. Jednoduše si přetáhnete co chcete. Pokud systém Windows neotevře paměť telefonu jako disk, lze použít software, který naleznete na CD v kranici od telefonu.

Pokud máte připojené BlueTooth, nebo je Bluetooth součástí vašeho notebooku, spusťte v počítači průvodce připojení BlueTooth. Obvykle je k tomu na ploše nebo u hodin ikona BlueTooth. 

Počítač zobrazí různá zařízení, kde poklepte ikonu označenou typem Vašeho telefonu. Zadejte číselný kód PIN který zopakujte na telefonu. Doporučujeme zvolit postup připojení který vybere zařízení a zjistí jaké služby mohou být poskytovány. I při jednoduchém připojení telefonu přes BlueTooth je automaticky poskytována služba "PIM File Transfer" - Přenos souborů, která slouží k tomu abyste mohli posílat data z počítače do telefonu a z telefonu do počítače. File Transfer slouží právě k posílání fotek, zvuků a videoklipů.

K úplnému propojení umož%nujícímu synchronizaci kontaktů, kalendáře a poznámek, vyberte vyhledání nejen zařízení, ale i možných služeb jako" PIM Item Transfer - přenos položek kalendáře a kontaktů, PIM Item synchronization - Synchronizace, Serial Port apod. Takto budou služby nazvány u Bluetoth MSI USB BlueTooth s anglickým softwarem. Notebooky s BlueTooth to budou mít podobně, ale třeba i česky.

Pokud je vše správně nastaveno, lze Mobilní web používat i na počítači a uložit si co chcete. Stačí jen najít soubor který chci poslat do telefonu a klepnutém na něj pravým tlačítkem získáte nabídku, ve které vyberete "Odeslat" a pak BlueTooth a telefon. NOKIA 6600,6670 a 6681 případně 7650 zapíská jako při příjmu zprávy SMS. Při otevření zprávy se zobrazí obrázek, nebo zazní melodie. Telefony NOKIA 6085 nebo 6131 zůstanbou ticho a vámi zaslané soubory je třeba hledat v MENU-Galerie-Přijaté soubory. Telefony SonyEricson automaticky uloží zvuk do složky Zvuky a obrázek do složky Obrázky a nabídnou po stisknutí tlačítka "Použít" co můžete udělat.

K počítači může být připojen infračervený port přes USB, nebo je součást notebooku. U telefonu i počřítače je nejlepší nastavit infračervený port aby byl stále zapnutý. Při přenosu dat je třeba dávat pozor aby byly oba ič.Porty kolmo proti sobě.

 

 

Copyright (c) Robin Hronek 2004 - 2009 Všechna práva vyhrazena pro design webových stránek a obsah včetně nahraných ukázek